Atle rekryterar Jessica Malmfors och Jeanette Kangur till fondplattformen
Atle fortsätter att utveckla fondplattformen Atle Fund Management och har utsett Jessica Malmfors till styrelseordförande och Jeanette Kangur till vd. Utnämningarna är ett led i Atles strategi att vidareutveckla en skalbar och effektiv gemensam plattform för fondverksamheten.
Jessica Malmfors är en tungviktare inom nordisk kapitalförvaltning och har bland annat varit vd för Lannebo Fonder, Nordea Investment Management och Skandia Fonder.
Jeanette Kangur kommer närmast från Säkra, där hon är Head of Business Transformation med ansvar för att utveckla den operativa strukturen. Dessförinnan var hon COO och Head of IT & Tech på Lannebo med ansvar för verksamhet, drift och teknik.
Jessica och Jeanette tar med sig bred erfarenhet av strategiskt ledarskap, verksamhetsutveckling, operativ effektivitet och digitalisering inom kapitalförvaltning – kompetenser som blir centrala i den fortsatta utvecklingen av Atle Fund Management.
– Den svenska fondmarknaden går mot färre och större aktörer, där skala och gemensamma funktioner blir allt viktigare. För oberoende förvaltare är en stark plattform avgörande för att kunna behålla friheten att fokusera på förvaltning och investeringsprocess. När verksamheten växer finns betydande möjligheter att skapa ytterligare skalfördelar inom bland annat fondadministration, teknik, styrning och operativt stöd. Jessica och Jeanette är ett drömteam för att leda det arbetet, säger Gustav Ohlsson, grundare och vd för Atle Investment Management.
Jeanette Kangur tillträder den 7 oktober 2026. Hon efterträder Atle Fund Managements tidigare vd Gunnar Wiljander.
Fler artiklar
Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonden kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att en investerare får tillbaka hela det insatta kapitalet. Ytterligare information finns i fondernas faktablad, informationsbroschyr, årsberättelse och halvårsredogörelse.